Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/src/Modules/Licenser.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/psmpodwale/domains/psmpodwale.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share:/dev) in /usr/home/psmpodwale/domains/psmpodwale.pl/public_html/wordpress/wp-content/themes/hestia/vendor/codeinwp/themeisle-sdk/load.php on line 27 XVII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Franciszki Platówny 31.03 - 02.04.2022 - Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu
PSM Podwale

XVII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Franciszki Platówny 31.03 – 02.04.2022

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Franciszki Platówny jest najdłużej istniejącym w Polsce konkursem o zasięgu ogólnopolskim, przeznaczonym dla uczniów klas śpiewu solowego szkół muzycznych II stopnia. Pierwsza jego edycja miała miejsce w roku 1990, kolejne konkursy odbyły się (zgodnie z założonym dwuletnim cyklem) kolejno w latach: 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016 i 2018. Edycja AD 2020, przygotowana, zatwierdzona i zaplanowana na okres 21-23 marca 2020, finalnie niestety nie odbyła się – ze względu na wybuch pandemii COVID-19 i ogłoszony ogólnopolski lockdown.


W ciągu niemal ćwierćwiecza swojego istnienia, konkurs wyrósł na znaczącą imprezę w dziedzinie polskiej pedagogiki wokalnej, o czym świadczy planowana właśnie, siedemnasta już edycja. Konsekwentna linia rozwoju idei konkursu umożliwia m. in. konfrontację poziomu dydaktycznego w poszczególnych placówkach muzycznych oraz wymianę doświadczeń pomiędzy pedagogami szkół muzycznych II stopnia a wykładowcami akademii muzycznych / uniwersytetu muzycznego. Zmagania młodych wokalistów znacząco pomagają także w kształtowaniu bieżącej oceny kompetencji przyszłych studentów wydziałów wokalnych i wokalno-aktorskich akademii muzycznych oraz uniwersytetu muzycznego.

Program XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny obejmuje utwory zróżnicowane pod względem technicznym i stylistycznym, stanowiące podstawę pedagogiki wokalnej w szkołach muzycznych II stopnia. Uczestnicy konkursu podzieleni są na dwie kategorie wiekowe (do 20 roku życia oraz od 21 roku życia), a przesłuchania konkursowe mają charakter otwarty i odbywają się w dwóch etapach.

Program konkursu, prezentowany przez uczestników przed jury, obejmuje następujące utwory:
– utwór barokowy lub etiudę wokalną,
– arię dowolną,
– utwór kompozytora polskiego,
– utwór dowolny
/przy czym przynajmniej jeden z prezentowanych utworów winien zostać skomponowany w XX lub XXI wieku, a łączny czas prezentacji nie powinien przekroczyć 20 minut/.

I etap: uczestnik konkursu zobowiązany jest wykonać utwór barokowy lub etiudę wokalną (jako utwór obowiązkowy), oraz jeden utwór dowolnie wybrany z pozostałych trzech określonych w powyższym wykazie.
II etap: uczestnik konkursu zobowiązany jest wykonać dwa pozostałe utwory ze zgłoszonego programu.

Ogłoszenie wyników następuje po zakończeniu kolejnych etapów konkursu.

Franciszka Platówna urodziła się 26 lutego 1894 roku w Jaśle, w rodzinie Wojciecha i Katarzyny z Zygmundów. Gdy ojciec otrzymał stanowisko organisty w Łapczycy cała rodzina przeniosła się do tej miejscowości. W Łapczycy odkryto jej umiejętności wokalne. Ukończyła seminarium nauczycielskie, następnie roku 1919 z wynikiem celującym Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie w klasie śpiewu solowego Wandy Hendrichówny i Adama Ludwiga oraz studia wokalne w Wiedniu. W następnych latach była solistką oper we Lwowie (1920–1930) i Warszawie (1930–1939), a po wojnie we Wrocławiu, gdzie współorganizowała powstanie teatru operowego po przejęciu miasta przez Polskę w 1945 roku. Grała też rolę tytułową w Halce w pierwszym powojennym przedstawieniu (8 września 1945), w 1948 roku była nauczycielem śpiewu w Średniej Szkole Muzycznej we Wrocławiu (aktualnie – Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu), a w latach 1949–1970 pracowała na Wydziale Wokalnym, w klasie śpiewu solowego. Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. Franciszka Platówna-Rotter zmarła w 1974 roku i została pochowana we Wrocławiu.

(źródło: Wikipedia)