PSM Podwale

Piotr Łykowski

Piotr Łykowski

Prof. Piotr Łykowski (kontratenor) w 1989 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Eugeniusza Sąsiadka. W latach 1970-1988 był chórzystą Poznańskich Słowików Stefana Stuligrosza.

Na III Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1988) zdobył I Nagrodę i trzy wyróżnienia specjalne (m.in. za wirtuozerię). Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach interpretacyjnych i mistrzowskich w kraju i za granicą, m.in. u Paula Esswooda, Richarda Wistreicha i Nelli Anfuso.

Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki baroku, głównie kantatowo-oratoryjnej; ma w repertuarze ponad 100 takich partii. Współpracował i współpracuje z wieloma solistami i zespołami muzyki dawnej, filharmoniami, orkiestrami kameralnymi oraz teatrami operowymi (Opera Bałtycka w Gdańsku, Warszawska Opera Kameralna, Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Wrocławska, Teatr Rozrywki w Chorzowie).

Brał udział m.in. w polskich prapremierach oper Claudia Monteverdiego (Orfeusz, Powrót Ulisessa, Koronacja Poppei), a także w polskich premierach scenicznych Raju Utraconego Krzysztofa Pendereckiego, Iwony, księżniczki Burgunda Zygmunta Krauzego, Echnatona Philippa Glassa i Potopu Igora Strawińskiego, a także musicalu Sweeney Todd. Specjalnie dla prof. Piotra Łykowskiego powstały role teatralne w autorskich spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego: Złowiony, Sonata epileptyczna i Jagogogo… z muzyką Stanisława Radwana. Prof. Piotr Łykowski ma w swoim dorobku ok. 1000 występów solowych.

Zrealizował wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. Mesjasz G. F. Haendla, Koncerty wokalne M. Mielczewskiego, Completorium G. G. Gorczyckiego, Pasję J. Elsnera, Euridice J. Periego, Stabat Mater G. B. Bononciniego, Dichterliebe R. Schumanna). Jest prawykonawcą muzyki Zbigniewa Preisnera do filmu De Aegypto oraz Requiem dla Mojego Przyjaciela. Jako solista, kameralista (również chórmistrz) koncertował w całej niemal Europie i w Kanadzie, także na międzynarodowych festiwalach muzycznych

Prof. Piotr Łykowski jest nauczycielem śpiewu solowego we wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz w PSM II st. we Wrocławiu (nauczyciel dyplomowany). Od wielu lat wygłasza referaty i prowadzi zajęcia seminaryjne na kursach interpretacyjnych. Wielokrotnie był wykładowcą na kursach wokalnych w Dusznikach-Zdroju, Wrocławiu i Petrovicach (Czechy). Regularnie jest zapraszany jako konsultant wokalny do szkół muzycznych (m. in. Chorzów, Gliwice, Katowice, Nysa, Olsztyn, Płock), a także jako juror krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych oraz członek gremiów oceniających uczniów klas wokalnych szkół muzycznych II stopnia z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej.

Od kilkunastu lat kieruje Kursem Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej we Wrocławiu. Jest również twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie Zdroju.

W 2004 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Posiada wiele odznaczeń państwowych, w tym Medal Edukacji Narodowej.

W latach 2000-2002 był Kierownikiem Katedry Wokalistyki, od 2002 do 2008 r. przez dwie kadencje piastował urząd Dziekana, a w 2008 r. objął stanowisko Prodziekana Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2012 r. ponownie jest Kierownikiem Katedry Wokalistyki.