PSM Podwale

Anna Maria Mbayo

Wicedyrektor PSM II st. im . Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu

Fot. Leszek Gorski

Anna Maria Mbayo – wokalistka, kompozytorka, teoretyk muzyki i pedagog. Propagatorka muzyki gospel na Dolnym Śląsku. Założycielka i dyrygentka działającego w latach 2014-2020 wrocławskiego chóru Gospel Life.

Od najmłodszych lat uczyła się gry na fortepianie, a później saksofonie. Jej największą pasją jest jednak śpiewanie. Jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej. Choć jej największą pasją jest komponowanie i wykonywanie muzyki gospel, często występuje z repertuarem jazzowym, soulowym czy funkowym. Ma na swoim koncie występy u boku takich muzyków jak m.in.: Janusz Szrom, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Billy Hart czy Billy Harper. W swoim dorobku ma także dwie autorskie płyty – Genesis (2017, Gospel Life) i Baba Yetu (2021). Za swój wkład w tworzenie i upowszechnianie kultury została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Obecnie, obok pełnienia funkcji wicedyrektora PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, w której uczy przedmiotów teoretycznych, jest liderką sekcji wokalnej w Szkole Muzycznej TONY – Podstawy Dźwięków. Jest także zapraszana jako solistka do współpracy z licznymi zespołami, oraz jako instruktorka i dyrygentka do prowadzenia warsztatów muzycznych.