Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/src/Modules/Licenser.php) is not within the allowed path(s): (/usr/home/psmpodwale/domains/psmpodwale.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share:/dev) in /usr/home/psmpodwale/domains/psmpodwale.pl/public_html/wordpress/wp-content/themes/hestia/vendor/codeinwp/themeisle-sdk/load.php on line 27 Sekcja Rytmiki - Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu
PSM Podwale

Sekcja Rytmiki

Opublikowane przez webmaster w dniu

Powiązanie ruchu ludzkiego ciała w przestrzeni z ruchem dźwięków w czasie to rytmika, czyli powstała w początkach XX w. metoda wychowania muzycznego stworzona przez szwajcarskiego muzyka i pedagoga Emila Jaques-Dalcroze’a, który powiedział:

„Ważne jest, aby odczuwać muzykę, przyjmować ją wewnętrznie, łączyć się z nią duszą i ciałem, słuchając jej nie tylko uszami, lecz całą swoją istotą”.

Sekcja Rytmiki PSM II st. we Wrocławiu jest jedynym tego typu w regionie dolnośląskim. Jest kierunkiem kształcenia, który najbardziej wszechstronnie rozwija i kształci uczniów. Oprócz przedmiotów ogólnomuzycznych uczniowie poznają historię rytmiki i działalność jej czołowych przedstawicieli, uzyskując teoretyczną i praktyczną znajomość metod m.in. Emila Jaques-Dalcroze`a i Carla Orffa oraz uczestniczą w zajęciach techniki ruchu i tańca, metodyki nauczania rytmiki, pedagogiki, psychologii i emisji głosu. Przedmiotem głównym w sekcji jest rytmika.

Zdobyte i wypracowane umiejętności uczniowie prezentują na koncertach i pokazach, podczas których przedstawiają zespołowe lub solowe interpretacje przestrzenno-ruchowe (choreografie) utworów muzycznych różnych epok i stylów, a także wykonują własne kompozycje przygotowywane na lekcjach improwizacji fortepianowej. Uczniowie Sekcji Rytmiki wielokrotnie reprezentowali szkołę podczas koncertów odbywających się w różnych typach placówek oświatowych i kulturalnych, zarówno we Wrocławiu, jak i w regionie dolnośląskim oraz na ogólnopolskich przeglądach zespołów rytmiki.

Absolwent Sekcji Rytmiki otrzymuje tytuł zawodowy muzyka w specjalności rytmika. Uczniowie kończący edukację w tej sekcji są przygotowani do podjęcia studiów wyższych na takich kierunkach jak: rytmika, dyrygentura, teoria muzyki, kompozycja, muzykoterapia, jazz, edukacja muzyczna, wokalistyka oraz muzykologia.


Nauczyciele

Rytmika

Emisja głosu

  • dr hab. Olga Ksenicz

Improwizacja fortepianowa

Pedagogika, Psychologia

Kategorie: Sekcje